All webcast events are live & then archived for listening or download later at anytime on our new streaming webcast service - Spreaker, available on Channels 1 & 2 on the website www.thumbtailgater.com/
Facebook Page
Twitter @ThumbTailgater
Google Sportsline Call or Text: 810-294-4887

Thursday, August 25, 2016

WEEK 1 HS Football Games

  It's here the 2016 HS Football season in the Thumb Tailgater Sports coverage area of Thumb & Bluewater area teams.

  We debut the season on this Thursday, August 25th with the Algonac Muskrats at the Marine City Mariners. Coverage starts at 6:45pm - Click Channel 1 on thumbtailgater.com

  Of note - we have a new streaming webcast host - Spreaker.


Thumb Tailgater Sports Links

Website

Twitter

Facebook

Week 1 HS Football Games

Thumb Tailgater coverage area teams


(BWAC, GTC East & West, TVE, NCTL 8 Player, Mid Michgian 8 Player)

Thursday, Aug 25th 

Algonac  @  Marine City  :  Live Webcast Channel 1 on thumbtailgater.com 

Richmond  @  Marysville : wphm.net

Saginaw Michigan Lutheran Seminary  @  Almont

Yale  @  North Branch

Imlay City  @  Burton Bentley

Vassar  @  Millington :  WIDL 92.1 FM

Caro  @  Reese

Frankenmuth  @  Hemlock

Alma  @  Birch Run


8 Player Football

Lawrence  @  Mayville

Dryden  @  Morrice

Owen-Gage  @  Caseville

Carsonville-Port Sanilac  @  New Haven Merritt


Friday, Aug 26th Games

Bad Axe  @  Harbor Beach  :  Live Webcast on Channel 1 at thumbtailgater.com

Ubly  @  Unionville-Sebewaing  :  WLEW Cruise 102.1 FM  &  WIDL 92.1 FM

Croswell-Lexington  @  St Clair

Clawson  @  Armada

Capac  @  EPBP Lakers

Merrill  @  Marlette

New Haven  @  Brown City

Sandusky  @  Carrollton

Cass City  @  Flint Hamady

Memphis  @  Burton Atherton

Ogemaw Heights  @  Essexville-Garber

Saginaw Valley Lutheran  @  Bridgeport

Otisville-Lakeville  @  Burton Bendle


8 Player Football

Deckerville  @  Fife Lake Forest

Battle Creek St Philip  @  Kingston

North Huron  @  Webberville

Peck  @  Marion

Akron-Fairgrove  @  Hale


Coaches & Teams can send stats, find scores to Email: thumbtailgater@gmail.com

Tweet finals to @ThumbTailgater

Thanks to our Sports Media colleagues for help: Port Huron Times HeraldMHSAAHuron Daily TribuneGreat Lakes Sports Network, WLEW Cruise 102.1 Sports, MLiveMiPrepzone, WIDL 92.1 FM Sports; Tuscola County Advertiser, and so so many more on the Twitter sphere...

Shout Out to the Photographers: Kevin Gregory - KG PhotographyKristie Baer - ~KB Photography~ ; Ashley Wehner-Palmer - Memories By Ashley Photography ; Dave Wohl Photography ; John Cook ; Tim Sheridan  

Great resource history win/loss records of Michigan High Football

Snooze 2 You - Mapetology of HS Football Playoffs

Tuesday, August 23, 2016

HS Football 2016 - Thumb Tailgater Sports Returns For Live Webcast coverage!

 Thumb Tailgater Sports the pioneer of Live Internet Webcasts in the Thumb & Bluewater region is back for another season of High School Football action for 2016 season. 


  Kicking it off on Thursday, August 25th has the Algonac Muskrats at the Marine City Mariners. This game is a rematch from last year where the Algonac upset the Marine City, 19-18.        Algonac then went onto to a story book season with their most wins in school history and winning a District Championship. Can lighting in a bottle strike twice?!? Log on and listen to the Webcast on Channel 1 at thumbtailgater.com - Coverage starts at 6:45pm

  Then on Friday, August 26th we feature a Greater Thumb Conference showdown with the Bad Axe Hatchets at the Harbor Beach Pirates
  Bad Axe may have lost to graduation their most decorated athlete in a while - Tommy Morneau. But they do still return many players from last years team. The story is the same for Harbor Beach. However - the Hatchets hope to achieve what has not been done - win for the second straight year over the Pirates. 
  Log on and listen to the Webcast on Channel 1 at thumbtailgater.com - Coverage starts at 6:45pm


Thumb Tailgater Sports Links

Website

Twitter

Facebook


Wednesday, June 15, 2016

MHSAA HS Baseball & Softball State Semifinals & State Championship Games Info.

Information from the MHSAA on the coverage of the HS Baseball & Softball State Semifinals & Final Championship Games taking place Thursday June 16th thru Saturday, June 18th, at MSU.


The games will be available to listen free via Live Internet Audio Stream & subscription paid video - www.mhsaa.com

Good luck to all of our coverage area teams in HS Softball : Unionville-Sebewaing, Millington, & Richmond.

From the MHSAA

There’s lot of championship action to be enjoyed this weekend online during the last MHSAA Championships of the 2015-16 school year, as all 24 Semifinal and Final games in Baseball and Softball, and the four championship games in Lower Peninsula Girls Soccer from Old College Field in East Lansing will have live streaming video and audio.

Coverage begins on Thursday, June 16th, with live streaming subscription video on MHSAA.tv as well as a separate audio stream on MHSAANetwork.com.


Here’s the complete schedule:







Thursday Baseball Semifinals

 Division 2 – Holland Christian 4, Dewitt 3

 Division 2 – Linden 5, Dearborn Divine Child 2

 Division 1 – Warren DeLaSalle 3, Traverse City West 1

Division 1 – Saline 5, Hartland 3

Thursday Softball Semifinals

Division 1 – Macomb Dakota 4, Midland 2

Division 1 – Farmington Hills Mercy 9, Mattawan 6

Division 2 – Vicksburg  7, Livonia Ladywood  5

Division 2 – *Richmond  6, Escanaba  2


Friday, June 17th : Baseball Semifinals

Division 4 – Sterling Heights Parkway Christian 5,  Centreville  1

Division 4 - Portland St. Patrick  2,  Gaylord  0

Division 3 – New Lothrop  6, Jackson Lumen Christi  1

Division 3 – Grosse Pointe Woods U.L.  9,  Mason County Central  0


Friday Softball Semifinals

Division 3 – Grandville Calvin Christian 4, Millington 2

Division 3 – Monroe St. Mary Catholic Central  13, Gladstone 0. (5 innings)

Division 4 – *Unionville-Sebewaing 12, Morenci 3

Division 4 – Indian River Inland Lakes  2, Holton 0



 Saturday (June 13) Baseball Finals

Division 2 : Holland Christian  8,  Linden 5

Division 1 :  Warren DeLasalle  7,  Saline 6

Division 4 : Sterling Heights Parkway  10,  Christian vs Portland St Patrick  3

5 p.m. – Division 3 : Grosse Pointe Woods U.L.  12,  New Lothrop  0. (5 innings)


Saturday Softball Finals

Division 1 : Farmington Hills Mercy 7, Macomb Dakota 1

1Division 2 : *Richmond  2,  Vicksburg  0

A no hitter for freshman pitcher Erin Shuboy w/ a no hitter. First state title for Richmond

3 p.m. – Division 3 : Monroe St Mary Catholic Central  6,  Grandville Calvin Christian  0

5:30 p.m. – Division 4 : *Unionville-Sebewaing  1,  Indian River Inland Lakes 0



Friday L.P. Girls Soccer Finals

Division 4 : Grosse Pointe Woods University Liggett 1, Montrose 0

Division 1: Rochester Hills Stoney Creek 1, Canton 0

Saturday L.P. Girls Soccer Finals

Division 3: Hudsonville Unity Christian 2, Flint Powers 0

Division 2 : Pontiac Notre Dame Prep  2,  Grand Rapids Forest Hills  1 - (shoot out)

The streams on MHSAA.tv will be available on a subscription basis. An All-Access Pass for $9.95 will enable a viewer to watch all three days of action of all three sports. Free highlights of all games will be posted daily, and all games will be available for free, on-demand viewing early next week.

Monday, June 13, 2016

Quarterfinal Quest Tuesday Of HS Baseball & Softball MHSAA Playoffs - Live Webcast!

  Tuesday, June 14th is the MHSAA Quarterfinals of the High School Softball & Baseball playoffs. It's where teams are on their quest to make it to the ball fields at MSU for the Semi-Finals & hopeful State Championship games.

  Thumb Tailgater has some coverage area *teams still in the playoffs. We will also have a Live Audio Internet Webcast presentation of the Division 4 Quartefinal 15 Softball game with the Unionville-Sebewaing Lady Patriots taking on Ottawa Lake Whiteford

  Webcast to start at 3:45pm - click Channel 1 at thumbtailgater.com - or at the our Mixlr stream host.  Updates also will be on @ThumbTailgater Twitter

  Coverage area teams still in the hunt:

Softball: Richmond, Millington, Unionville-Sebewaing

Baseball: Unionville-Sebewaing.

Thumb Tailgater sites

Twitter

Facebook

Website

MHSAA Quarterfinals

Tuesday, June 14th, 2016

*Thumb Tailgater coverage area have a "*" next to team

SOFTBALL

Division 4 Quarterfinal 15 - Brighton HS Fields, 4pm

*Unionville-Sebewaing 14,  vs  Ottawa Lake Whiteford 1 - Webcast Replay

Live Webcast Channel 1 on thumbtailgater.com

Unionville-Sebewaing will take on Morenci in State Semifinals Friday, JUne 17th - 3pm


Division 3 Quartefinal 12 - SVSU, 11am

*Millington  1,  Shepherd 0


Division 2 Quarterfinal 8 - Novi, 4pm

*Richmond  3, Dearborn Divine Child 2


MHSAA Softball Quarterfinals Divison 1 - 2 - 3- 4


BASEBALL

Division 4 Quarterfinal 15 - Brighton, 4pm

Sterling Heights Parkway Christian 10, *Unionville-Sebewaing 1


MHSAA Baseball Quarterfinals Division 1 - 2 - 3 - 4



Friday, June 10, 2016

Showdown Saturday Of High School Baseball & Softball Regional Playoffs - Live Webcasts!

  It's will be a Showdown Saturday of High School Boys Baseball & Girls Softball action on this June 11th, 2016.  Thumb Tailgater Sports has some coverage area teams still in play.


  The MHSAA HS Regional Baseball & Softball playoffs games which will lead to the Tuesday Quarterfinal Quest to the State Semifinal & State Championship games.


  Thumb Tailgater Sports will have Live Audio Internet Webcast coverage of the High School Girls Softball Division 4 Regional 32 games coming live from the fields of Kingston High School.  We will also have Twitter Updates & to those and the baseball games, in the neighboring field.

Twitter 

Facebook

Website 

MHSAA Full coverage teams Baseball & Softball

 Here are the Links, line up & times of the games of the Live Webcast coverage.

*Thumb Tailgater coverage area teams have an " * " next to team.


Webcast Channel 1

SOFTBALL


Division 4 - Regional 32 at Kingston HS


Game 1 - 10am
 Waterford Our Lady 2, *Ubly 1 - (8 innings) - Webcast Replay

Game 2 - 12pm
 *Unionville-Sebewaing 2, Brown City 0  - Webcast Replay

 
Regional 32 Championship Game - Live Webcast was on CH 1 at thumbtailgater.com


Unionville-Sebewaing  3,  Waterford Our Lady 0 - final  Webcast Replay

(*Unionville-Sebewaing  vs  Ottawa Lake Whiteford at Division 4 Quarterfinal 15 at Brighton - Tuesday, June 14th 4pm)  Live Webcast will be Channel 1 on thumbtailgater.com


Division 3

Softball Division 3 - Regional 23 at Otisville-Lakeville HS

Game 1 - 11am

Byron 8, *Sandusky 0

Game 2 - 1pm

*Millington  9,  Rochester Hills Lutheran  0

Regional 23 Championship Game - 3pm

*Millington  2, Byron 0 - final

(*Millington vs Shepherd at Quarterfinal 12 at SVSU : Tue, June 14th - 11am)


Softball Division 3 - Regional 24 at Shepherd HS

Game 1 - 10am

*Reese  19, Standish Sterling Central 5

Game 2 - 12pm

Shepherd  4, Farwell 0 - final

Regional 24 Championship Game - 2pm

Shepherd  6,  *Reese  5

(Shepherd vs  *Millington at Quarterfinal 12 at SVSU : Tues, June 14th - 11am)


Division 2

Softball  Division 2 - Regional 10 at Essexville-Garber HS

Game 1 - 10am

*Essexville-Garber  1,  Lake Fenton  0

Game 2 - 12pm

Saginaw Swan Valley  11,  Clio 1

Regional 10 Championship Game - 2pm

Saginaw Swan Valley 6, *Essexville-Garber  0

(Swan Valley advances to Quarterfinal 5 at SVSU : Tues, June 14th, 2pm)


Softball Division 2 - Regional 16 at Detroit Country Day

Game 1

*Richmond  2, Detroit Country Day 0 - final

Game 2 - 12:30pm

Notre Dame Prep 3, *Almont 1

Regional 16 Championship Game - 3pm

Richmond  4,  Pontiac Notre Dame Prep 0 - final

(Richmond advances to Quarterfinal 8 at Novi : Tue June 14th - 4pm)


BASEBALL

Division 4

Baseball Division 4 Regional 32 at Kingston HS

Game 1 - 10am

*Unionville-Sebewaing 4, *Brown City 1

Game 2 - 12pm

*Harbor Beach  7,  Auburn Hills Oakland Christian 1

Regional 32 Championship Game - 2pm

*Unionville-Sebewaing 6, Harbor Beach 5 - final

(*Unionville-Sebewaing advances to Quarterfinal 15  against Sterling Heights Parkway Christian : Tue, June 14th - 4pm)

Division 3

Baseball Division 3 Regional 23 at Otisville-Lakeville HS

Game 1 - 11am

*Bad Axe  8, Byron 5

Game 2 - 1pm

New Lothrop  9,  Rochester Hills Lutheran 5

Regional 23 Championship Game - 3pm

New Lothrop  10,  *Bad Axe 0

(New Lothrop vs Standish Sterling at Quarterfinal 12 at SVSU : Tues June 14th, 11am)

Division 2

Baseball Division 2 Regional 10 at Essexville-Garber

Game 1 - 10am

Linden 2, *Frankenmuth 1

Game 2 - 12pm

Clio  6,  Bay City John Glenn 5 (9 innings)

Regional 10 Championship Game - 2pm

Clio vs Linden

(winner advances to Quarterfinal 5 at SVSU : Tue June 14th, 2pm)


Baseball Division 2 Regional 16 at Detroit Country Day

Game 1 - 10am

Orchard Lake St Mary's 11, *Imlay City 1

Game 2 - 12:30pm

Detroit Country Day  3, -Marysville 1

Regional Championship Game - 3pm

Detroit Country Day  4,  Orchard Lake St Marys  3  - Final (8 innings)

(Country Day  vs  Dearborn Divine Child at Quarterfinal 8 at Novi : Tue June 14th, 4pm)

Thumb Tailgater sites

Twitter 

Facebook

Website 

MHSAA Full coverage teams Baseball & Softball

Thursday, June 9, 2016

Thumb Tailgater High School Baseball & Softball Live Webcasts This Saturday!!

  The MHSAA High School Baseball & Softball playoffs continue this coming Saturday, June 11th. 

  Thumb Tailgater Sports & Entertainment is pleased to announce Live Audio Internet Webcast coverage of the Division 4 Regional 32 Softball games at Kingston.


  Plus live Twitter updates from all games including the Division 4 Region 32 HS Boys Baseball Regional games.

  We will be presenting the Live Webcasts of Softball games at thumbtailgater.com & updates on Thumb Tailgater Twitter.   

Twitter 

Facebook

Website


Here are the Links, line up & times of the games of the Live Webcast coverage.




Webcast Channel 1

SOFTBALL

Division 4 - Regional 32

Game 1 - 10am

Ubly  vs  Waterford Our Lady - Live Webcast on CH 1 at thumbtailgater.com


Game 2 - 12pm

Brown City  vs  Unionville-Sebewaing - Live Webcast on CH 1 at thumbtailgater.com


Regional Championship Game - 2pm 

(winner advances to Division 4 Quarterfinal 15 at Bailey Park in Battle Creek - Tuesday, June 14th 1pm)



BASEBALL

Division 4 - Regional 32

Game 1 - 10am

Unionville-Sebewaing  vs  Harbor Beach


Game 2 - 12pm

Harbor Beach  vs  Auburn Hills Oakland Christian


Regional Championship Game - 2pm  

(winner advances to the Division 4 - Quarterfinal 16 in Brighton - Tuesday, June 14th 4pm )



Friday, June 3, 2016

Field Of Dreams District Baseball & Softball Playoffs

  The MHSAA High School Baseball & Softball District playoffs get fully underway Friday & Saturday, June 3rd / 4th. 

  Thumb Tailgater will have Twitter coverage updates of the Division 4 District 127 games (in Port Austin at Gallup Park).

Twitter
Facebook
Website

MHSAA HS Baseball & Softball District Playoffs

Thumb Tailgater coverage area teams have a "*" next to them.

BASEBALL

Division 4

Baseball District 127-4 North Huron (at Gallup Park in Port Austin)

Friday, June 3rd

*North Huron  3,  *Ubly  1

*Harbor Beach 10, *Carsonville-Pt Sanilac 0

District Championship Game 

Harbor Beach  5,  North Huron 3 - final

 (Harbor Beach advances to Regional 32 at Kingston)


Baseball District 128-4 at Caseville HS

Friday, June 3rd

*Owen-Gage 7, * Caseville 2

*Unionville-Sebewaing beats *Akron Fairgrove

District Championship Game 

Unionville-Sebewaing 14, Owen-Gage 0 (5 innings)

(USA advances to Regional 32 at Kingston)


Baseball District 126-4 at Mayville HS

Friday, June 3rd

*Brown City 11, *Mayville 7

*Kingston  3,  *Kimball Landmark Academy 2

District Championship Game

Brown City 7, Kingston 2 - Final

(Brown City advances to Regional 32 at Kingston)


Baseball District 125-4 at Auburn Hills Oakland Christian

Saturday, June 4th

*Dryden  7,  Clarkson Everest  4

Auburn Hills Oakland  11,  Marine City Cardinal Mooney 4

District Championship Game

Auburn Hills Oakland Christian  6,  Dryden  3

 (Oakland Christian advances to Regional 32 at Kingston)


Division 3

Baseball District 89-3 at Rochester Hills Lutheran Northwest

Saturday, June 4th

Rochester Hills Lutheran Northwest  14,  New Haven 2

*Memphis 1,  Pontiac Academy for Excellence 0 - forfeit

District Championship Game

Rochester Hills Lutheran Northwest  5,  Memphis 4

(Rochester Hills Lutheran Northwest goes to Regional 23 at Otisville-Lakeville)


Baseball District 90-3 at Elkton-Pigeon-Bay Port Lakers

Friday, June 3rd 

*Elkton-Pigeon-Bay Port Lakers  5,  *Sandusky  4

*Bad Axe 6,  *Cass City  5

District Championship Game 

Bad Axe  11,  EPBP Lakers  1 - final

(Bad Axe advances to Regional 23 at Lakeville)


Baseball District 91-3 at Millington 

Saturday, June 4th

*Otisville-Lakeville  7,  *Millington 0

New Lothrop  15, Flint Beecher 0

District Championship Game

New Lothrop 17,  *Otisville-Lakeville  2

(winner advances to Regional 23 at Lakeville)


Baseball District 93-3 at Saginaw Valley Lutheran 

Saturday, June 4th

Saginaw Nouvel  7,  *Vassar  1

*Reese 4,  Carrollton 0

District Championship Game

Saginaw Nouvel  6,  *Reese  1

(Saginaw Nouvel advances to Regional 24 at Shepherd)


Division 2

Baseball District 38-2 at Frankenmuth

Saturday, June 4th

*Essexville-Garber   7,  *Caro  1

*Frankenmuth  15,   *Bridgeport  0

District Championship Game 

*Frankenmuth  5,  *Essexville-Garber 4

(Frankenmuth advances to Regional 10 at Essexville-Garber)


Baseball District 39-2 at Mt Morris

Saturday, June 4th

Clio  12,  Mt Morris  2

Chesaning  4,  *Birch Run  3

District Championship Game 

Clio  11,  Chesaning  1

(Clio advances to Regional 10 at Garber)


Baseball District 63-2 at Richmond

Saturday, June 4th

St Clair  8,  *Richmond 1

Marysville  6,  Marine City  3

District Championship Game 

Marysville 2,  St Clair  1

 (Marysville advances to Regional 16 at Detroit Country Day)


Baseball District 64-2 at Yale

Saturday, June 4th

*Imlay City  5,  *Croswell-Lexington 2

*North Branch  2,  *Armada  1

District Championship Game 

*Imlay City  7,  *North Branch  3

(Imlay City advances to Regional 16 at Detroit Country Day)


SOFTBALL

Division 4

Softball District 126-4 at Mayville 

Friday, June 3rd

*Brown City 15, *Kingston 0

*Mayville  10,  *Peck  6

District Championship Game

Brown City 7,  Mayville 0 - final (or 4-0 ?)

(Brown City advances to Regional 32 at Kingston)


Softball District 127-4 at North Huron (at Gallup Park in Port Austin)

Friday, June 3rd

*Harbor Beach  11,  *Carsonville-Port Sanilac 0 (5 innings)

*Ubly  17,   *Deckerville  0 - final (4 innings)

District Championship Game - 5pm  

Ubly 12, Harbor Beach 2

(Ubly advances to Regional 32 at Kingston)


Softball District 128-4 at Caseville

Friday, June 3rd 

*Unionville-Sebewaing  1, *Akron-Fairgrove  0 - forfeit

*Caseville  15, *Owen-Gage  0 (3 innings)

District Championship Game  

Unionville-Sebewaing 20, Caseville 0 (3 innings)

(USA advances to Regional 32 at Kingston)


Softball District 125-4 at Auburn Hills Oakland Christian

Saturday, June 4th

Auburn Hills Oakland Christian 15,  Marine City Cardinal Mooney  0  (4 innings)

Waterford Our Lady 6,  *Dryden  0

District Championship Game

Waterford Our Lady  6,  Auburn Hills Oakland Christian 0

 (Waterford Our Lady advances to Regional 32 at Kingston)


Division 3 

Softball District 89-3 at Rochester Hills Lutheran Northwest

Saturday, June 4th

Rochester Hills Lutheran Northwest  6,  *Capac 1

*Memphis 10,  New Haven  8

District Championship Game  

Rochester Hills Lutheran Northwest 4,  *Memphis 1

(RH Lutheran Northwesyvadvances to Regional 23 at Lakeville)


Softball District 90-3 at Elkton-Pigeon-Bay Port-Lakers

Friday, June 3rd

*Cass City  10,  *Bad Axe  2

*Sandusky  9,  *EPBP Lakers  2

District Championship Game 

*Sandusky 7,  *Cass City  0

(Sandusky dvances to Regional 23 at Lakeville)


Softball District 91-3 at Millington

Saturday, June 4th 

New Lothrop  20,  Flint Beecher 0

*Millington  19,  *Otisville-Lakeville 0

District Championship Game 

*Millington  16,  New Lothrop 0

(winner advances to Regional 23 at Lakeville)

Softball District 93-3 at Saginaw Valley Lutheran 

Saturday, June 4th 

*Reese  15,  Carrollton  0

Saginaw Valley Lutheran 19,  Saginaw Nouvel  0

District Championship Game


*Reese 11, Saginaw Valley Lutheran 0


(Reese advances to Regional 24 at Shepherd)




Division 2

Softball District 38-2 at Frankenmuth

Saturday, June 4th

*Frankenmuth  15,  Saginaw  0. (3 inn)

*Essexville-Garber  4,  *Caro  0

District Championship Game 

*Essexville-Garber  8,  *Frankenmuth 3

(winner advances to Regional 10 at Garber)


Softball District 63-2 at Richmond 

Saturday, June 4th

Marysville 4, Marine City 0

*Richmond  1,  St Clair 0

District Championship Game 

*Richmond 6,  Marysville 2

(Richmond advances to Regional 16 at Detroit Country Day)


Softball District 64-2 at Yale

Saturday, June 4th

*Almont  10, *North Branch 4

*Yale  5,  *Imlay City  0

District Championship Game

*Almont  11,  *Yale  2 

(Almont advances to Regional 16 at Detroit's Country Day)